PROIECT DE PROGRAM AL FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE TEATRU PENTRU TINERET „Grigore Vasiliu Birlic” FĂLTICENI, EDIŢIA a III-a

Finala internaţională: 9-15 septembrie 2013

• Ziua 1 (luni, 9 sept. 2013) 
Ora 10: Primirea participanţilor
Ora 12: Conferinţa de presă, expoziţii de artă, lansare de cărţi şi cd-uri
Ora 14: Masa de prânz pentru participanţii la Festival
Ora 15: Vizitarea muzeelor fălticenene
Ora 18: Seară de teatru (Medeea Marinescu şi Marius Manole: “Fă-mi loc”)
Ora 20: Master-Class (Invitaţi:Medeea Marinescu şi Marius Manole)
Ora 21: Cina pentru participanţii la Festival
Ora 22: Gala de deschidere a festivalului: Spectacol de muzică folk (Adi Bezna, Cosmin Vaman, Sorin Poclitaru şi Ştefania Iacob)

• Ziua a 2-a (marţi, 10 sept. 2013)
Ora 9:Mic dejun pentru participanţii la Festival
Ora 10:Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”)
Ora 14: Masa de prânz pentru participanţii la Festival
Ora 15: Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”)
Ora 17: Master-Class (Invitat: Diana Dumitrescu)
Ora 18: Seară de teatru (Trupa de Teatru „Ateneu” – Iaşi: „Jurnalul unui nebun”)
Ora 20: Spectacol de coregrafie al studenţilor de la UNATC (Coregraf: Lorette Enache)
Ora 21:Cina pentru participanţii la Festival
Ora 22:Cinemateca de noapte (Filmul “Minte-mă frumos”)

• Ziua a 3-a (miercuri, 11 sept. 2013)
Ora 9: Mic dejun pentru participanţii la Festival
Ora 10: Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”)
Ora 10: Concursul individual (recitare poezie sau monolog): Sala “Aurel Băeşu”
Ora 14: Masa de prânz pentru participanţii la Festival
Ora 15: Concursul individual (recitare poezie sau monolog): Sala “Aurel Băeşu”
Ora 18: Seară de teatru (Casa de Cultură Călăraşi: „Variaţiuni enigmatice”)
Ora 20: Spectacolul „Al cincilea anotimp”, al trupei de teatru „Birlic”
Ora 21: Cina pentru participanţii la Festival
Ora 22: Cinemateca de noapte (Filmul “Orient Express”)

• Ziua a 4-a (joi, 12 sept. 2013) 
Ora 9:Mic dejun pentru participanţii la Festival
Ora 10: Concurs de interpretare trupe de teatru (4 spectacole de teatru)
Ora 14: Masa de prânz pentru participanţii la Festival 
Ora 18: Seară de teatru:(Teatrul Municipal Traian Grozăvescu – Lugoj: „Gaiţele”)
Ora 20: Spectacol de coregrafie al studenţilor de la UNATC (Coregraf: Lorette Enache)
Ora 21:Cina pentru participanţii la Festival
Ora 22: Cinemateca de noapte (Filmul “Nuntă în Basarabia”)

• Ziua a 5-a (vineri, 13 sept. 2013)
Ora 9:Mic dejun pentru participanţii la Festival
Ora 10: Concurs de interpretare trupe de teatru (4 spectacole de teatru)
Ora 14: Masa de prânz pentru participanţii la Festival
Ora 15: Prezentarea filmului “Măria Sa, Birlic”, realizat de Carmen Olaru (TVR Iaşi) Ora 17: Trupa “Birlic”: “Poveşti de dragoste” şi ”Karagiale Reloaded”: Sala “Aurel Băeşu”
Ora 19: Seară de teatru: „Ludwig, Nicolo & Jo” cu Radu Gheorghe, Mihai Bisericanu și Georgeta Ciocârlan
Ora 21: Cina pentru participanţii la Festival
Ora 22: Cinemateca de noapte (Filmul “Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război”)

Ziua a 6-a (sâmbătă, 14 sept. 2013)
Ora 9:Mic dejun pentru participanţii la Festival
Ora 10: Excursie cultural-religioasă la Comlexul duhovnicesc “Nicolaus” – Hreaţca 
(Participarea la Sf. Liturghie, slujba de pomenire pentru personalităţi şi agapa creştină)
Ora 15: Primăria Municipiului Fălticeni:CEREMONIA DECERNĂRII TITLULUI DE 
CETĂŢEAN DE ONOARE PENTRU: MIHAIL ŞERBAN (SCRIITOR), MAESTRUL 
VLADIMIR GĂITAN, MAESTRUL EMIL HOSSU (POST-MORTEM) ŞI DOAMNEI 
CATRINEL DUMITRESCU
Ora 17: Lansare de cărţi ale editurii Polirom, invitat Dan Lungu, scriitor si directorul Muzeului Literaturii Române Iaşi
Ora 18: Întâlnire de suflet cu: Draga Olteanu Matei, Eusebiu Ştefănescu, Vladimir Găitan, Radu Gheorghe, Catrinel Dumitrescu, Irina Margareta Nistor, Beatrice Rancea şi Alex Şerban- strănepotul maestrului Gr. V. Birlic
Ora 21: GALA DECERNĂRII PREMIILOR FESTIVALULUI şi SPECTACOL DE OPERĂ (Opera Naţională din Iaşi)
Ora 23: Cina şi Petrecerea de rămas bun (Invitaţi: Ovidiu Mihăilescu, Puiu Creţu, Adi Bezna, Sorin Poclitaru, Andrei Maftei, Cezar Popescu şi Ştefania Iacob)

• Ziua a 7-a (duminică, 15 sept. 2013)
Ora 11: Excursie cultural-religioasă la mănăstirile din Bucovina (Dragomirna, Putna, Suceviţa, Moldoviţa, Voroneţ şi Slatina);
Ora 19: Seară de teatru (Teatrul Nottara: PREMIERA NAŢIONALĂ a piesei “Comedie de modă veche”)
Ora 21: Cinemateca de noapte: (Filmul: “Titanic vals”)

INVITAŢI DE ONOARE: Draga Olteanu Matei (Preşedintă de onoare), Eusebiu Ştefănescu (Preşedintele Juriului), Alex Şerban (strănepotul maestrului Gr. V. Birlic),Vladimir Găitan, Radu Gheorghe, Beatrice Rancea, Catrinel Dumitrescu, Irina Margareta Nistor, Claudia Motea, Medeea Marinescu, Marius Manole, Radu Nechifor, Ion Sapdaru, Diana Dumitrescu, Gheorghe Balint şi alţii.

Reclame:

un comentariu:

  1. Marian Zaharia says:

    Un program dens si foarte interesant. Sunt sigur ca va fi o experienta utila tuturor.

Lasa un comentariu: