Festivalul Internaţional de Teatru pentru Tineret “Grigore Vasiliu Birlic”

În perioada 1 – 7 septembrie, se va desfăşura la Fălticeni, a IV –a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic”.

Recunoscut ca unul dintre cele mai importante festivaluri de teatru pentru copii şi tineret din Moldova, Festivalul de la Fălticeni, ajuns la cea de-a IV–a ediţie, se bucură şi în acest an de o prezenţă numeroasă şi de mare valoare atât din partea concurenţilor, cât şi a marilor actori şi regizori români care vor veni la Fălticeni. Şi-au anunţat prezenţa la Fălticeni Draga Olteanu Matei, Vladimir Găitan, Catrinel Dumitrescu, Medeea Marinescu, Beatrice Rancea, Tudorel Filimon, Radu Tudor, Anca Ţurcaşiu, Ovidiu Cuncea, Andrei Duban, Gheorghe Balint, Teodor Ilincăi, Cristina Grigoraş şi alţii.

Programul festivalului include, pe lângă reprezentaţiile spectacolelor care intră în concurs, ateliere în care tinerii vor învăţa actoria împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC şi specatcole  apreciate de publicul din întreaga ţară puse în scenă de trupe de teatru de prestigiu cum ar fi Ateneul de teatru Tătăraşi din Iaşi, Teatrul Municipal “George Bacovia” – Bacău, Teatrul Naţional Bucureşti, Teatrul Municipal “Traian Grozăvescu”– Lugoj, Asociaţia Culturală Teatrul Portabil – Bucureşti şi Opera Română din Iaşi.

                                                                      

Programul Festivalului Internaţional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic”, Fălticeni, ediţia a IV-a, 1-7 sept. 2014

• Ziua 1 (LUNI, 1 sept. 2014) 


• 8:00 – Primirea participanţilor
• 12:00 – Conferinţa de presă şi Vernisajul expoziţiei “Birlic” a pictorului Radu Bercea
• 14:00 – Masa de prânz pentru participanţii la Festival
• 15:30 – ATELIER DE TEATRU (Sala de sport a Colegiului Agricol)
• 15:30 – Actorii de la FUNNYART vor fi prezenţi pe străzile Fălticeniului pe catalige şi prin statui vii
• 19:00 – Seară de teatru (Trupa de Teatru “Birlic”– “SPECTACOLUL COUPE – DESPRE SUFLET”, în regia lui Gheorghe Balint)
• 21:00 – Cina pentru participanţii la Festival

• Ziua a 2-a (MARŢI, 2 sept. 2014) 
• 8:00 – Mic dejun pentru participanţii la Festival
• 9:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (3 trupe):
– Trupa “Clubul de teatru pentru tineret” – Iaşi: “Aproape” (Coordonator: Emil Gnatenco)
– Trupa “Gong” – Roman: “Satul electronic” (Coordonator: Cătălina Bostan)
– Trupa “Adolescen Teen” – Lehliu Gară: “Funhouse” (Coordonator: Mihaela Spina)
• 14:00 – Masa de prânz pentru participanţii la Festival
• 15:30 – ATELIER DE TEATRU (Sala de sport a Colegiului Agricol)
• 15:30 – Actorii de la FUNNYART vor fi prezenţi pe străzile Fălticeniului pe catalige şi prin statui vii
• 19:00 – Seară de teatru (Ateneul Tătăraşi – Iaşi – “CERERE ÎN CĂSĂTORIE”, în regia lui Radu Ghilaş)
• 21:00 – Cina pentru participanţii la Festival

• Ziua a 3-a (MIERCURI, 3 sept. 2014) 
• 8:00 – Mic dejun pentru participanţii la Festival
• 9:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (3 trupe):
– Trupa “Ghioceii” – Hînceşti, Rep. Moldova: “Legenda Mănăstirii Argeş” (Coordonator: Mihail Sîrbu)
– Trupa “Pi” – Suceava: “Ai paria pe utopie?” (Coordonator: Alexandru Stan)
– Trupa “Domino” – Râmnicu-Vâlcea: “5 Nuanţe de Negru” (Coordonator: Alex Popescu)
• 14:00 – Masa de prânz pentru participanţii la Festival
• 15:30 – ATELIER DE TEATRU (Sala de sport a Colegiului Agricol)
• 15:30 – Actorii de la FUNNYART vor fi prezenţi pe străzile Fălticeniului pe catalige şi prin statui vii
• 19:00 – Seară de teatru (Teatrul Municipal “George Bacovia” – Bacău – “FEMEI SINGURE”, în regia lui Gheorghe Balint)
• 21:00 – Cina pentru participanţii la Festival

• Ziua a 4-a (JOI, 4 sept. 2014) 
• 8:00 – Mic dejun pentru participanţii la Festival
• 9:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (3 trupe):
– Trupa “Contrasens” – Lugoj: “România…unde eşti?” (Coordonatori: Irina Rusu şi Ileana Căprariu)
– Trupa “D&D” – Oniceni: “Un pedagog de şcoală nouă” (Coordonator: Petrică Munteanu)
– Trupa “Protha” – Panciu: “Mecanica inimii” (Coordonator: Cătălin Sfîrloagă)
• 14:00 – Masa de prânz pentru participanţii la Festival
• 15:30 – ATELIER DE TEATRU (Sala de sport a Colegiului Agricol)
• 15:30 – Actorii de la FUNNYART vor fi prezenţi pe străzile Fălticeniului pe catalige şi prin statui vii
• 19:00 – Seară de teatru (Teatrul Naţional Bucureşti – “AMOR ÎN FARMACIE”, cu Anca Ţurcaşiu, Andrei Duban, Liliana Pană, Dragoş Ionescu şi Dan Tudor)
• 21:00 – Cina pentru participanţii la Festival

• Ziua a 5-a (VINERI, 5 sept. 2014)
• 8:00 – Mic dejun pentru participanţii la Festival
• 9:00 – Concurs individual (Recitare poezie sau Monolog) 
• 13:00 – Masa de prânz pentru participanţii la Festival
• 15:30 – Actorii de la FUNNYART vor fi prezenţi pe străzile Fălticeniului pe catalige şi prin statui vii
• 15:00 – Primăria Municipiului Fălticeni: CEREMONIA DECERNĂRII TITLULUI DE CETĂŢEAN DE ONOARE PENTRU: GHEORGHE BALINT (REGIZOR) ŞI TEODOR ILINCĂI (TENOR)
• 17:00 – ÎNTÂLNIRE DE SUFLET CU DOAMNA TEATRULUI ROMÂNESC: DRAGA OLTEANU MATEI
• 19:00 – GALA DECERNĂRII PREMIILOR FESTIVALULUI, LANSAREA ALBUMULUI “FĂLTICENI FOLK” ŞI SPECTACOL EXTRAORDINAR DE OPERĂ (TEODOR ILINCĂI, SILVANA COLTOR ŞI LUCIAN DUŞA) 
• 21:00 – Cina şi petrecerea de rămas bun pentru participanţii la Festival

• Ziua a 6-a (SÂMBĂTĂ, 6 sept. 2014)
• 9:00 – Mic dejun pentru participanţii la Festival
• 11:00 – Excursie cultural-religioasă la Complexul “Nicolaus”-Hreaţca
• 13:00 – Masa de prânz (la Hreaţca)
• 19:00 – Seară de teatru (Teatrul Municipal “Traian Grozăvescu”– Lugoj – “MIREASĂ DE ÎMPRUMUT”, în regia Mariei Voronca)

• Ziua a 7-a (DUMINICĂ, 7 sept. 2014)
• 19:00 – Seară de teatru (Asociaţia Culturală Teatrul Portabil – Bucureşti – “TEXTUL ÎNAINTE DE TOATE”, în regia lui Mihai Lungeanu)

MEMBRII JURIULUI: GHEORGHE BALINT (REGIZOR ŞI PREŞEDINTELE JURIULUI), LORETTE ENACHE (PROF. UNATC-BUCUREŞTI), TUDOREL FILIMON (ACTOR), RADU GHILAŞ (REGIZOR) ŞI NECULAI STURZU (PROFESOR DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ)

INVITAŢI DE ONOARE: DRAGA OLTEANU MATEI, ANCA ŢURCAŞIU, CARMEN OLARU, LILIANA PANĂ, MARIA VORONCA, SILVANA COLTOR, TEODOR ILINCĂI, DAN TUDOR, ANDREI DUBAN, EMIL COŞERU, TIBERIU ŞERBAN, DRAGOŞ IONESCU, SORIN POCLITARU, LUCIAN DUŞA, ANDREI GIURGEA ŞI ALŢII.

Baner Festivalul de Teatru

 

 

 

Reclame:

Lasa un comentariu: