Câştigătorii celei de-a VII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru pentru Tineret “Gr. Vasiliu Birlic”, desfăşurat în perioada 21-27 august la Fălticeni

Secţiunea poezie, 3 – 12 ani

Menţiune specială celei mai tinere participante la această secţiune, Ilaria Corbu, 3 ani.

Premiul III – Ştefan Cepoi, 7 ani, Forăşti

Premiul II – Silvia Antonoaia,7 ani, Forăşti

Premiul I – Marta Constandache, 9 ani, Fălticeni

Marele Premiu Iustin Marc, 8 ani Piatra Neamţ

 

Secţiunea Molog, 3 – 12 ani

Premiul III, Teodora Stoian, 10 ani Focşani

Premiul II, Costin Ţurcanu, 8 ani, Ruseni

Premiul I, Adela Şulea, 8 ani, Suceava

Marele Premiu, Ilinca Tapalagă, 9 ani Piatra Neamţ

 

Secţiunea poezie, 12 – 25 ani

Menţiune specială, Nina Corina Luchianţeva, 21 ani, Republica Moldova

Premiul III – Vlad Ropot, 22 ani, Republica Moldova

Premiul II – Teodor Gheorghieşi, 13 ani, Piatra Neamţ

Premiul I – Victor Cotovanu, 18 ani, Republica Moldova

Marele Premiu, Marin Lupanciuc, 19 ani, R. Moldova 

 

Secţiunea Molog, 12 – 25 ani

Menţiune Specială Octavian Afrăsinei, 20 ani, Piatra Neamţ şi Vlăduţ Chinţoiu, 13 ani, Râmnicu Sărat

Premiul III, Luciana Craioveanu, 20 ani, Iaşi

Premiul II, Teodora Sava, 15 ani, Piatra Neamţ

Premiul I, Alexandru Zaharia, 18 ani,  Mangalia,

Marele Premiu, Claudiu Ladan, 18 ani, Piatra Neamţ şi Marin Lupanciuc, R. Moldova

 

Cel mai bun actor în rol secundar: Alexandru Călin Tăzlăoanu (Katharsis Galaţi) pentru rolul primarului din piesa Revizorul

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Ana Maria Gâţă (Katharsis Galaţi) pentru rolul din piesa Revizorul şi Oana Rotaru (Colb Sebeş) pentru rolul Miţa Baston din piesa Exerciţiu Caragiale

 

Cel mai bun actor în rol principal: Vladislav Ropot (Ghioceii, R. Moldova), pentru rolul Sărsăilă din Spectacolul Dănilă Prepleac, Claudiu Ladan (Teen Act, Piatra Neamţ) pentru rolul din piesa Almost, Maine de John Cariani, Robert Deac (Prometeu Paşcani), pentru rolul Smirnov din spectacolul Ursul de Cehov.

Cea mai bună actriţă în rol principal– Cristina Lungu, (Studio InVers R. Moldova), pentru rolul miaca stareţă din piesa Dalila de Tudor Arghezi

Premiul pentru debut: Nicolae Busuioc (Studio InVers R. Moldova), pentru rolul Ciupercuţă, din piesa Dalila de Tudor Arghezi

Premiul Special al juriului pentru interpretare feminină: membrelor trupei Teen Act Piatra Neamţ pentru spectacolul Almost, Maine de John Cariani,

Premiul „Birlic îl iubeşte pe Cargiale” – Trupa Colb (Sebeş) pentru spectacolul “Exerciţiu Caragiale”

Premiul III: Teatrul Studio InVers din comuna Grătieşti, (R. Moldova) pentru spectacolul Dalila

Premiul II: Trupa Prometeu a Casei de Cultură din Paşcani, pentru spectacolul Ursul de Cehov

Premiul I: Trupa Difainii, Iaşi pentru spectacolul Metom – adaptare după texte din teatru descompus de Matei Vişniec, şi Trupa Teen Act, Piatra Neamţ pentru spectacolul Mai incercam Almost, Maine

Marele premiu: Trupa Ghioceii – din Mingir, R. Moldova cu spectacolul Dănilă Prepeleac.

Reclame:

Lasa un comentariu: