Comercianții nu mai sunt obligați să dea bon fiscal la tranzacțiile cu cardul. Bon fiscal la plata cu cardul, doar la cerere

Comercianții nu mai sunt obligați să dea bon fiscal la tranzacțiile cu cardul, decât la cerere. Legislația în privința bonurilor fiscale a fost modificată, noi prevederi în acest sens fiind publicate deja în Monitorul oficial. Astfel, pentru încasările realizate prin utilizarea cardurilor de credit/debit, utilizatorii nu au obligația să imprime/să înmâneze bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale clienților.

Totuși, lipsa bonului fiscal tipărit nu afectează drepturile consumatorilor prevăzute protecția consumatorilor (OG 21/1992), extrasul de cont bancar ținând locul bonului fiscal drept mijloc de probă al achiziției.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.