Comercianții nu mai sunt obligați să dea bon fiscal la tranzacțiile cu cardul, decât la cerere. Legislația în privința bonurilor fiscale a fost modificată, noi prevederi în acest sens fiind publicate deja în Monitorul oficial. Astfel, pentru încasările realizate prin utilizarea cardurilor de credit/debit, utilizatorii nu au obligația să imprime/să înmâneze bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale clienților.
Totuși, lipsa bonului fiscal tipărit nu afectează drepturile consumatorilor prevăzute protecția consumatorilor (OG 21/1992), extrasul de cont bancar ținând locul bonului fiscal drept mijloc de probă al achiziției.