La Serviciul permise auto Suceava vor veni, începând cu data de 16 mai, 50 de polițiști examinatori pentru proba practică din care 25 vor fi detașați de la serviciile permise auto din alte județe din țară în perioada 16 mai-12 august, și 25 de la Serviciul permise auto București.
Anunțul a fost făcut de prefectul Alexandru Moldovan în cadrul unei conferințe de presă susținută marți, 3 mai: Prefectul Alexandru Moldovan a ținut să mulțumescă ministrului afacerilor interne, Lucian Bode, care a aprobat delegarea polițiștilor la Suceava și remedierea pe termen scurt a situației delicate de aici.
Prin detașarea celor 25 de examinatori de la serviciile de permise auto din țară se va reduce timpul de așteptare de peste șase luni de la categoriile B și E la circa 2 luni iar la categoriile C, CE și D de la peste opt luni la trei luni de zile, aproape 6.000 de candidați urmând să susțină proba practică a examenului pentru obținerea permisului de conducere auto până la jumătatea lunii august.
Prefectul a arătat că, în ultimele șase luni, s-au prezentat în audiență 3.686 de persoane care au solicitat programarea în vederea susținerii probei practice pentru obținerea permisului de conducere. În acest context, s-a dispus preluarea dosarelor al căror termen de valabilitate expiră în următoarele 4 luni, în vederea programării.
”Estimarea noastră este că acest număr de 25 de examinatori delegați în trei serii pe parcursul a două luni în perioada 16 mai-12 august ne-ar putea permite examinarea a 5.800 de candidații în vederea obținerii permisului de conducere”,a spus prefectul.
Cei 25 de examinatori de la Serviciul permise auto București vor veni în două serii pe lună pe parcursul a trei luni începând tot cu data de 16 mai.
”Sunt agenți de poliție specializați care pot să susțintă examinări la toate categriile și atunci am estimat că s-ar putea examina un număr de 1.000 de candidați astfel încât timpii de așteptare se vor putea reduce la o lună de zile sau chiar la zi”, a declarat prefectul Alexandru Moldovan.